Zamknij

Wystawa we wtorek: Znany w Tucholi, niekoniecznie jako artysta

14:42, 21.05.2020 | K.T
Skomentuj
REKLAMA

Jako 6-latek trafił do domu dziecka w naszym mieście. W Tucholi wyuczył się zawodu, poznał przyszłą żonę, później przez wiele lat pracował w Liceum Ogólnokształcącym. Mało kto wie, że w wolnym czasie tworzył prawdziwe dzieła. Córka przekazała jego prace Tucholskiemu Ośrodkowi Kultury. Teraz będzie można je podziwiać.

Romana Sekulskiego znało w Tucholi  wiele osób, choć on sam urodził się w Golubiu Dobrzyniu. W wieku 6 lat razem z najmłodszą z sióstr trafił do Domu Dziecka w Tucholi. Tu skończył szkołę zawodową w zawodzie ślusarz oraz poznał swoją przyszłą żonę – Ewę. Przez wiele lat pracował w wyuczonym fachu w Wielobranżowej Usługowej Spółdzielni Pracy w Tucholi. W czasie reorganizacji zakładu zmienił pracę i zatrudnił się na stanowisku woźnego w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi. To właśnie ze szkoły najwięcej mieszkańców kojarzy to imię i nazwisko. Niewielu byłych licealistów i mieszkańców naszego powiatu zdawało sobie jednak sprawę z tego, że Roman Sekulski przez większość dorosłego życia tworzył. Malarstwo na szkle, olejne na płótnie, na desce, rysunek ołówkiem, cienkopisem, a nawet płaskorzeźba i rzeźba w drewnie – to tylko niektóre techniki, które uprawiał. Poza malarstwem i rzeźbą jego pasją była fotografia. Ze względu na ograniczone środki i jakość sprzętu ta pasja ograniczyła się do uwieczniania pejzaży oraz członków swojej rodziny – na podstawie tych zdjęć malował i rysował.

Sala wystaw otwarta – z obostrzeniami
Roman Sekulski zmarł w 2012 roku. Powyższy, krótki opis wystarczy, żeby zdać sobie sprawę, iż była to postać nietuzinkowa, nie do końca odkryta za życia. Dzięki córce artysty, która przekazała zbiór prac do Tucholskiego Ośrodka Kultury, będziemy mogli lepiej poznać Romana Sekulskiego i podziwiać jego malarstwo oraz rzeźbę. Już we wtorek, 26 maja o godz. 17:00 odbędzie się wirtualne otwarcie retrospektywnej wystawy prac Romana Sekulskiego pt. „Czas zatrzymany”. Nagranie wernisażu zostanie udostępnione na stronie www.toktuchola.pl oraz na YouTube: Tucholski Ośrodek Kultury. Uwaga, wystawę będzie można oglądać również na żywo, w siedzibie Tucholskiego Ośrodka Kultury od 27.05. do 16.06., od poniedziałku do piątku w godz. 09:00-18:00. W sali wystaw jednorazowo będą mogły przebywać 4 osoby, przestrzegając obwiązujących zasad reżimu sanitarnego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz