Zamknij

Jak uzyskać wizę ESTA do USA?

15:51, 28.05.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

11 listopada 2019 roku Polska stała się członkiem Programu Ruchu Bezwizowego (VIsa Waiver Program), za sprawą czego - jak sama nazwa tego programu może sugerować - możliwe stało się podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez potrzeby posiadania wizy. Czy to jednak oznacza, że możemy udawać się tam tak swobodnie, jak do krajów europejskich? Nie do końca - konieczne jest bowiem uzyskanie odpowiedniego pozwolenia za pośrednictwem systemu ESTA. Jak to zrobić, by móc bezproblemowo udać się za ocean?

Czym jest ESTA?

ESTA, a tak właściwie Electronic System for Travel Authorization, to specjalny system pozwalający na pozyskanie zgody na udanie się do Stanów Zjednoczonych. Za jego pośrednictwem - za odpowiednią opłatą - możemy zgłosić się po takową poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które zarządza całym przedsięwzięciem. ESTA prostym systemem działającym w całości Internetowo ma w założeniach zastąpić skomplikowany proces pozyskiwania wiz, choć w chwili obecnej działa równolegle do niego.

Aby skorzystać z systemu ESTA należy spełniać pewne warunki, w tym nie posiadać aktualnej wizy - mając ją, nie jest wymagane pozyskiwanie dodatkowej zgody na podróż. Nasza planowana podróż do Stanów nie może trwać dłużej niż 90 dni, a my musimy być pełnoprawnymi obywatelami Polski (albo innego kraju uczestniczącego w Programie Ruchu Bezwizowego).

W jaki sposób uzyskać autoryzację ESTA?

Sam proces pozyskiwania autoryzacji ESTA został maksymalnie uproszczony i zmusza nas do przejścia przez jeden formularz. Pierwszym krokiem, który będziemy musieli wykonać, jest zaakceptowanie regulaminu i ustaw towarzyszących całemu systemowi.

Następnie konieczne będzie podanie wszelkich informacji prywatnych - obok imienia i nazwiska będziemy musieli dostarczyć również ważny adres e-mail (to na niego zostanie wysłane pozwolenie), ale też dane z paszportu, własny adres i numer telefonu. Konieczne jest też dostarczenie informacji na temat samej podróży (w tym planowanego czasu jej trwania i jej celu), ale też udzielenie odpowiedzi na kilka pytań ściśle z nią związanych.

Cały proces kończy się dokonaniem opłaty - musimy więc dysponować albo kartą płatniczą, albo też kontem w serwisie PayPal. Za samo złożenie wniosku płacimy 4 dolary - jeśli zgoda zostanie nam przyznana, pobrana zostanie dodatkowa opłata w wysokości 10 dolarów.

W czasie wypełniania formularza, ale tylko w wybranych okolicznościach, będziemy mogli zostać poproszeni o nasz NIP, adres i numer telefonu naszego pracodawcy oraz informacje kontaktowe osoby, którą odwiedzamy w Stanach. Bądźmy więc gotowi na taką ewentualność.

Podsumowanie

Autoryzacja ESTA jest czymś, czego uzyskanie jest konieczne celem udania się do Stanów Zjednoczonych. Jest ona jednocześnie ogromnym - również pod względem finansowym - zastąpieniem systemu wiz, a także jedyną rzeczą wymaganą do tego typu wycieczki (maksymalnie trzymiesięcznej). Jeśli więc planujemy wizytę w USA, wystarczy, że udamy się na oficjalną stronę systemu, pozyskamy ważną dwa lata autoryzację i... voila. Możemy kupić bilety i lecieć.

Wizę ESTA możecie uzyskać na stronie EstaVisa.pl

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop